Od 24.12 do 1.1. bude zavřeno. Všem přeji krásné Vánoce a v novém roce hlavně zdraví. Vaše Vlaďka

logo optika opava
vladka hadamcikova optika opava oko tabule

Časté dotazy a odpovědi

Vy se ptáte, já odpovídám

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které dostávám. Pokud tady nenajdete, to co hledáte, klidně mi pište/volejte. Moc ráda vám pomůžu.

Jak zjistím své dioptrie?

Hodnoty dioptrií jednoduše zjistí váš oční lékař nebo optometrista během standardního měření zraku. K odbornému měření a vyšetření se můžete objednat i do mé optiky, a to pohodlně online. Navíc celé měření proběhne bez jakéhokoliv čekání, jak tomu bývá u očních lékařů.

Kolik stojí měření zraku?

Cena odborného měření zraku je 500 Kč, při aplikaci kontaktních čoček 1 000 Kč a měření suchosti oka stojí 300 Kč.

Jak si správně čistit brýle?

K čištění brýlí používejte čistý, jemný hadřík z mikrovlákna. Ideálně ten, který dostanete v optice s novými brýlemi. Před každým použitím hadřík vyklepejte, aby na něm nezůstaly částice prachu. Doma stačí, když brýle očistíte pod vlažnou tekoucí vodou a použijete kapku saponátu (ne takový, který obsahuje balzám). Vhodným řešením je také čištění brýlí ultrazvukem nebo pomocí speciální spreje.

Nestačí mi dioptrické brýle ze supermarketu?

Brýle ze supermarketu se vyrábějí levně = nekvalitně a co nejvíce univerzálně, aby je mohl nosit téměř každý. Nejsou tedy konkrétně přizpůsobené vašemu oku či očním vadám. Nošením těchto brýlí zároveň zbytečně namáháte a přepínáte své oči. To může vést k bolestem hlavy a zhoršení zraku. Proto brýle ze supermarketu nedoporučuji. Kvalitní brýle mnoha cenových kategorií vám pomůžu vybrat v mé optice.

Jak často si mám nechat změřit zrak?

Pokud vás nic netrápí, tak 1x za rok při nošení brýlí, 1x za půl roku při nošení kontaktních čoček. Pokud vidíte hůř, nebo vás pálí oči, jsou červené, chcete změnu brýlí/čoček atd., přijďte určitě dřív.

Co je to astigmatismus?

Astigmatismus je oční vada způsobená asymetrickým zakřivením rohovky. Často ji doprovází krátkozrakost, nebo dalekozrakost. Ačkoli tato vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíte. Astigmatismus se koriguje buď vhodnými brýlemi nebo kontaktními čočkami. Prvním krokem ale vždy je odborné měření a vyšetření zraku.

Proč děti nosí okluzor?

Okluzor je prostředek k zakrytí oka, který se používá při léčbě dětské šilhavosti, nebo tupozrakosti. Lepí se na zdravé oko. Pomáhá tím šilhajícímu oku, aby se mohlo vrátit do své přirozené pozice.

Co to jsou polarizační brýle?

Polarizované čočky obsahují speciální filtr, který blokuje intenzivní odrazy světla, snižuje oslnění a dodává vyšší ochranu vašim očím. Jsou tak ideální při řízení auta a pro outdoorové aktivity a sport.

Co jsou samozabarvovací brýlové čočky?

Fotochromatické nebo samozabarvovací brýlové čočky mění barvu na základě měnící se intenzity světla. Uvnitř místnosti jsou čiré a když jsou vystavený UV záření, tak ztmavnou.

K čemu slouží filtr modrého světla?

Tato úprava brýlových čoček filtruje a blokuje modré světlo z televize, telefonů, tabletů a počítačů. Snižuje únavu očí, zvyšuje produktivitu a zlepšuje kvalitu spánku.

Co to jsou multifokální brýle?

Multifokální brýlové čočky mají několik ohnisek na různé vzdálenosti. To znamená, že jedny multifokální brýle vám nahradí brýle na blízko, do dálky i na střední vzdálenosti. Můžete si tak číst noviny, sledovat obrazovku počítače i pozorovat okolí bez toho, aniž byste si museli brýle měnit.

Co jsou kontinuální kontaktní čočky?

Kontinuální kontaktní čočky jsou čočky, které nemusíte na noc vyjímat z očí. Jednoduše je nasadíte 1. den v měsíci a vyndáte poslední den v měsíci.